Gry planszowe i rozwój dziecka

Gry planszowe i rozwój dziecka

Gry planszowe mogą mieć ogromne znaczenie dla małych graczy. Tym bardziej mogą one kształtować przyszłe postawy i zachowania dziecka, jeśli odpowiednio dobierzemy je do wieku i zainteresowań naszej pociechy.

Gry planszowe a gry edukacyjne

Istotny jest sposób oddziaływania gier na dzieci. Nie bez przyczyny wiele gier nazywanych jest edukacyjnymi. Dzieci mają wrodzoną zdolność rozwijania każdej umiejętności, z jaką przychodzi im mieć do czynienia w trakcie zabawy (w większości przypadków nieświadomie). Dlaczego? Ponieważ to właśnie zabawa jest naturalną i spontaniczną aktywnością dziecka, którą wykonuje odruchowo i bez jakiegokolwiek namysłu. Jeżeli zatem korzystamy z gry planszowej polegającej na budowaniu imperium,  tworzeniu czy odgadywaniu słów, dziecko w naturalny sposób nabiera, a później kształtuje umiejętności niezbędne do tejże zabawy – w tym przypadku wyobraźnię przestrzenną, czy umiejętność zestawiania słów.

Najbardziej skuteczna forma edukacji

Gry planszowe są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Jeśli zatem zabawa ta zawiera edukacyjne i wartościowe treści, to i dziecko jednocześnie swobodnie uczy się poprzez zabawę, a co ważniejsze, nie jest do tego w żaden sposób zmuszane. Ta forma nauki jest najbardziej skuteczną i efektywną, właśnie dzięki temu, że sprawia dziecku jednocześnie przyjemność.
Musimy także zaznaczyć, że gry planszowe uczą dzieci zachowania się w różnorodnych sytuacjach społecznych. Zapewne znowu zadacie pytanie – jak to możliwe? Otóż w większości przypadków, gry zakładają obecność dwóch lub więcej graczy w trakcie zabawy. Idąc dalej – jeśli dziecko uczestniczy w takiej grze, to siłą rzeczy musi przestrzegać ogólnoprzyjętych jej zasad. Młody gracz kształtuje tym samym odpowiednie zachowania społeczne, głównie stosowanie się do przyjętych z góry reguł oraz umiejętność uczciwej gry pozbawionej oszustw. Jeśli nasz maluch notorycznie próbuje nas zwieść nieczystymi zagrywkami, warto odwdzięczyć mu się tym samym zachowaniem w kolejnych grach. Dzięki temu dziecko zauważy, że oszukiwanie nie jest niczym przyjemnym dla drugiej osoby, a uciekanie się do takich zagrywek jest bardzo nieprzyjemne dla drugiej osoby.

Jak pokonywać trudności

Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej roli gier planszowych. W czasie zabawy dziecko uczy się również, że nie z każdej sytuacji można wyjść jako zwycięzca. Niejednokrotnie przeciwnik okazuje się być od nas lepszy, szybszy, sprytniejszy etc., w związku z czym musimy nauczyć dziecko przyjmowania porażki ze spokojem i godnością (co chyba dla każdego z nas w dzieciństwie było najtrudniejszym wyzwaniem, a niektórym wręcz do dzisiaj sprawia trudności).

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi przekonaliśmy Was, że warto inwestować w gry planszowe dla swoich dzieci. Za tymi z pozoru niewinnymi zabawami kryje się także najważniejsze – spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym na grach i zabawach, co  pozytywnie wpływa na pogłębianie relacji między jej członkami, A to właśnie rodzina od zawsze jest środowiskiem w którym dziecko zdobywa pierwsze swoje doświadczenia.

Siedziba

  • ul. Beskidzka 65A
    34-120 Sułkowice

Godziny otwarcia

Pon. - Czw. 9:00 - 17:00
Pt. 9:00 - 20:00
Sob. nieczynne
Nd. nieczynne