Gry bitewne dla każdego

Gry bitewne dla każdego

Czym są gry bitewne?

Są to wszelkie gry, których zasady pomagają odtworzyć realia bitwy oraz jej przebiegu. Pojawiły się już w XIX wieku jako element kursów oficerów wojskowych, natomiast do świadomości zwykłych ludzi przedarły się w kolejnym stuleciu. Ich prawdziwy rozkwit miał miejsce po zakończeniu II wojny światowej, a ich popularność stale rośnie.

W Polsce na szerszą skalę pojawiły się w latach 90-tych. Rozgrywki mogą odzwierciedlać lub rekonstruować bitwy historyczne, lub odbywać się w alternatywnych rzeczywistościach światów Fantasy lub Science-Fiction. Spośród gier tego typu, najpopularniejsze są gry figurkowe, w których wykorzystujemy figurki i modele, natomiast rozgrywka toczy się na stole ze specjalnie przygotowanymi terenami. Skala żołnierzy i pojazdów, wielkość armii czy długość gry zależy od systemu bitewnego.

Jak grać?

Istnieje wiele systemów bitewnych, jednak większość z nich posiada pewne cechy wspólne. Wszelkie czynniki losowe, jak szanse na trafienie, obronę lub morale rozstrzygane są za pomocą rzutu kością, zazwyczaj sześcienną. Drugim wspólnym elementem jest miarka, służąca do pomiaru zasięgów broni, szarż lub ruchu jednostek po polu bitwy. Do gry niezbędne są 4 rzeczy – zasady, które zawarte są w podręcznikach. Armia, czyli gotowe sklejone i pomalowane modele, przy pomocy których stoczymy bitwę. Miejsce, czyli stół i opcjonalnie tereny. Ostanie i najważniejsze – przeciwnik, z którym staniemy w szranki.

Systemy bitewne

Bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych systemów bitewnych na świecie, to pochodzące ze „stajni” brytyjskiej firmy Games Workshop gry Warhammer Age of Sigmar oraz Warhammer 40.000. Akcja pierwszej rozgrywa się na ruinach Starego Świata, zniszczonego przez ciągłą wojnę. Grupy szlachetnych bohaterów lub nikczemnych czempionów sił zła przemierzają świat wraz ze swoimi bandami, próbując rozwikłać odwieczny konflikt dobra ze złem. W grze spotykamy wiele unikalnych ras, lecz także te dobrze znane ze światów fantasy – Orków, Elfy czy Krasnoludy.
Warhammer 40.000 jest grą osadzoną w realiach Science-Fiction. Od 10.000 lat galaktykę trawi ciągła wojna pomiędzy ludzkością a siłami Chaosu. Konflikt zaogniają tylko działania Xenosów (obcych), działających we własnych celach i ku własnej korzyści. Tragizmu sytuacji dopełniają ogromne floty tajemniczych Tyranidów, którzy trawią całe planety pozostawiając za sobą gołą skałę.
Obie z tych gier są dostępne w naszej bibliotece. Oprócz figurek posiadamy także cały asortyment farb Citadel dedykowanych do gier firmy Games Workshop, oraz innych akcesoriów jak znaczniki, karty, miarki oraz kostki.

Jak zacząć?

Świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z grami bitewnymi jest zakup zestawu startowego. Games Workshop proponuje tutaj kilka różnych opcji.
Po pierwsze, zestawy startowe. Zawierają one dwie niewielkie armie, kości, miarkę, znaczniki i przede wszystkim podręcznik z zasadami, oraz skrócone zasady gry, które szybko pomogą nauczyć się grać. Każdy z systemów GW posiada taki starter. Po drugie, zestawy Start Collecting dedykowane do konkretnych armii lub frakcji. W tych pudełkach znajdziemy od kilkunastu do kilkudziesięciu figurek, wraz z bohaterem specjalnym. Oprócz modeli znajdują się tutaj także skrócone zasady każdego z oddziałów oraz całości formacji. Zestawy Start Collecting są dostępne niemal do każdej armii lub rasy z obu uniwersów Warhammera.
Po trzecie, gry planszowe osadzone w światach Warhammera. Są to hybrydowe gry, w których wykorzystujemy figurki do gry bitewnej, lecz poruszamy się po planszy. W pudełku zazwyczaj znajduje się od kilku do kilkudziesięciu, często unikalnych, modeli. Do najpopularniejszych gier tego typu można zaliczyć grę Warhammer Underworlds.

Kolekcjonerstwo

Oprócz samej gry, przyjemność z „bitewniaków” można czerpać tworząc własną kolekcję miniatur. Zbiór może opierać się na konkretnej armii, typie jednostek bądź bohaterach z konkretnego uniwersum. Oba autorskie systemy Games Workshopu posiadają niezwykle rozbudowany świat ze szczegółową otoczką fabularną, która opisana jest w licznych powieściach oraz w podręcznikach do gry. Podobne możliwości daje nam „Władca Pierścieni”, który pozwala na zebranie kolekcji swoich ulubionych bohaterów.

Modelarstwo

Ważnym elementem figurkowych gier bitewnych jest modelarstwo. Wszak swoją armię przed wysłaniem do boju należy najpierw skleić a potem pomalować. Proces ten dla wielu graczy jest jednym z ważniejszych elementów tego hobby. Jak również dla nie-graczy modelarstwo stanowi hobby samo w sobie. Samodzielne przygotowanie modeli stwarza niesamowitą okazję do stworzenia swojej własnej unikatowej armii. Sposób malowania, kolor zbroi, elementów specjalnych, itp. są wyborem indywidualnym każdego z graczy. Oczywiście można trzymać się wyznaczonej konwencji kolorystycznej sugerowanej prze producenta, ale nic tak nie cieszy jak własne wkład i pomysł.

Gramy!

Rozgrywka w grach bitewnych podzielona jest na tury, podobnie jak w szachach, jednak jest znacznie bardziej rozbudowana – gdy nadejdzie nasza kolej nie ruszamy się tylko jednym pionkiem, lecz wykonujemy cały szereg czynności w odpowiednich fazach, które składają się na turę. Czynności zazwyczaj wykonuje się naprzemiennie (ale nie jest to regułą) starając się w przemyślany (strategiczny) sposób rozbić oddziały przeciwnika lub wykonać inne zadania, które zapisane były w scenariuszu. Wszystkie systemy gier bitewnych są w jakimś stopniu do siebie podobne, różnią się jednak poziomem komplikacji i dynamiką, co powoduje, że w niektórych mniej się myśli nad taktyką, zaś więcej rzuca kostkami czy walczy jednostkami. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego systemu, tak by pasował do naszych upodobań.

 

Siedziba

  • ul. Beskidzka 65A
    34-120 Sułkowice

Godziny otwarcia

Pon. - Czw. 9:00 - 17:00
Pt. 9:00 - 20:00
Sob. nieczynne
Nd. nieczynne